CZYTELNIA

OSWOIĆ RAKA

Twoje życie toczy się normalnie.Pracujesz, dbasz o siebie i o rodzinę. Obserwujesz, jak dorastają Twoje dzieci, wnuki. Cieszysz się i korzystasz z życia najlepiej, jak potrafisz. Ciągle chcesz więcej, gonisz za lepszym bytem, starasz się, aby wszystko funkcjonowało dobrze, by życie Cię cieszyło. Pracujesz, dbasz o dom, planujesz kolejne wakacje. Realizujesz nowe cele i marzenia. Po prostu żyjesz!

W codziennym pędzie nie masz czasu zająć się sobą, jak często ważne dla siebie sprawy odkładasz na później…? Mówisz sobie: „Później o siebie zadbam, później odpocznę, później pójdę do lekarza, na badania. Później docenię to wszystko, co mnie otacza, bo przecież mam czas. Teraz chcę żyć, tak naprawdę. !”

W tym ciągłym biegu przeżywamy wzloty i upadki, nigdy, przenigdy, nie myślisz o tym, że możesz stanąć w oko w oko z chorobą nowotworową. Myślisz, że to może dotknąć każdego – koleżankę, kolegę z pracy, panią w sklepie, ale nie Ciebie! Ty o siebie dbasz, uprawiasz sport, biegasz regularnie, zdrowo gotujesz, jesz warzywa, uprawiasz jogę, medytujesz, a w Twojej rodzinie nikt nie chorował, jesteś za młody na raka. Czy odnajdujesz się w tych słowach?

Może Ci się wydawać, że Twój układ odpornościowy funkcjonuje nienagannie, że minie dużo czasu, nim ugnie się pod ciężarem kolejnych podejrzeń i niepokojów. Każdy z nas boi się choroby. Słowo „rak” to tylko trzy litery, a mieszczą się w nich wszystkie nasze strachy i lęki, obawy. Tylko trzy litery, a paraliżują i sprawiają, że Ziemia staje w miejscu. Kierowani jesteśmy z jednej strony, że to nas nie dotyczy, a z drugiej strony jest lęk przed chorobą, który bardzo skutecznie wypieramy, że i my możemy zachorować. Nie chodzimy do lekarza, unikamy badań profilaktycznych, wczesne symptomy zrzucamy na karb przemęczenia albo stresu, a na wizytę decydujemy się dopiero, kiedy objawy są nie do zniesienia. Bo po co kusić los? A nuż coś nam znajdą , a nuż coś wykryją? Może lepiej nie wiedzieć ?

To błędne, choć bardzo powszechne myślenie. Wydaje Ci się, że unikając tematu, jesteś w stanie zaklinać rzeczywistość, a tym czasem sam sobie szkodzisz. Musisz zdawać sobie sprawę, że PROFILAKTYKA daje tylko dwa wyjścia. Możesz zrobić badania po to, aby potwierdzić, że jesteś zdrowy, albo wychwycić chorobę na możliwie najwcześniejszym etapie. Im wcześniej zdobędziesz wiedzę na temat swojego stanu zdrowia, tym skuteczniejsze działania możesz podjąć, żeby sobie pomóc.

Myślę, że każdy z nas w swoim otoczeniu zna lub znał osobę, która spotkała się z rakiem. Osobiście nie cierpię drania, i na swojej drodze niestety spotkałam się, gdzie walka z nim zakończyła się śmiercią, ale również znam osoby, które w walce odniosły zwycięstwo ! I o tym jest właśnie ta książka Oswoić raka . Zbiór opowieści o ludziach, którzy pokonali walkę z chorobą. Każdy z nich miał swojego raka i swoją historię. Byli to zarówno kobiety jak i mężczyźni, zarówno w młodym jak i starszym wieku. Każdy z nich jednak dawał nadzieję, że rak to nie wyrok, to początek czegoś nowego. Drogi, która jest trudna i wyboista, ale zwykle ze szczęśliwym zakończeniem. Każdy z bohaterów po diagnozie, jak i długim leczeniu miał jeden wspólny mianownik. Rak zmienia nas, zmienia nas jako ludzi, przewartościowuje kim jesteśmy, jak i z kim chcemy żyć. Uświadamia, żeby nie odkładać niczego na później, że należy żyć tu i teraz. Dodatkowo rak sprawia, że jesteśmy odważniejsi. I nie ma co ukrywać, że jest to literatura faktu.

W książce znajdziemy wiele cennych informacji, jak wygląda proces leczenia, do kogo należy się zgłosić, gdzie szukać pomocy, jak przygotować się do leczenia. Na czym polega chemia, jakie przynosi skutki uboczne. Jest to książka, którą poleciłabym zarówno dla bliskich, rodziny, znajomych jak i pacjentów u których wykryto nowotwór. Jest to prawdziwy przewodnik o leczeniu, jak i emocjach zarówno pacjentów jak i ich rodzin. Jest na pewno lepszym przewodnim niż znany nam wszystkim wujek google. Sama przyznam, że mam problem, w jaki sposób powinnam się zachować wobec osoby chorej, bijąc się często z myślami co zrobić, co powiedzieć w tak trudnej sytuacji, a właśnie dzięki tej pozycji z księgarni internetowej która wiele wyjaśnia, dziś już wiem, co należy zrobić.

Oswoić raka to bardzo dobra książka, która przełamuje tabu o raku. Uświadamia, że medycyna wciąż się rozwija, coraz to nowsze leki oraz wczesne wykrycie choroby pozwala na powrót do normalnego życia. Uświadamia, że rak to nie wyrok, uświadamia jak ważna jest profilaktyka, jakie badania warto wykonać w określonym wieku. Uświadamia, że rak to nie kara, po prostu przychodzi, nie pyta nas o wiek, tylko wystawia na ciężką próbę, na walkę, którą można wygrać !!!