CZYTELNIA

KOBIETA z LAWINY

„KOBIETA Z LAWINY” powieść włoskiego alpinisty, instruktora i pasjonata gór dzięki któremu przenosimy się w Alpejskie pejzaże. Autor ze szczegółami opisuje malownicze krajobrazy, mentalność włoską jak i tamtejszą kuchnię. W opisach zawiera szczegóły wspinaczek oraz wędrówek po lodowcu.

Akcja rozpoczyna się w pierwszy dzień astronomicznego lata. Ratownicy otrzymują informację o zejściu lawiny. Do akcji ruszają razem z psem. Pod śniegiem udaję się odnaleźć kobietę, która niestety zapada w śpiączkę. Pierwszą niewiadomą jest lina, którą była odwiązana i nieuszkodzona. Niestety ratownikom nie udaje się odnaleźć niego więcej i muszą zakończyć akcję ratowniczą. Kobieta po wybudzeniu niestety ma amnezję i nie pamięta kim jest, skąd pochodzi, czy była z kimś w górach. Bardzo trudna sytuacja, jednak głównego bohaterowi nie daje spokoju i postanawia dojść małymi krokami do prawdy. Rozpoczyna małe śledztwo w celu ustalenia faktów, odnalezienia tożsamości poszkodowanej jak i odkryciu tajemnicy odwiązanej, nieuszkodzonej liny.

W historii bliżej poznajemy głównego bohatera. Poznajemy codzienność, relacje, więzy rodzinne, relacje z najbliższymi. Po nitce po kłębku również poznajemy historię naszej uratowanej bohaterki, która jest bardzo fascynująca. Dodatkowo interesujący jest fakt amnezji, wyparcia przez ludzki mózg prawdy, wewnętrznego nie pogodzenia się z nim.

Powieść uświadamia po raz kolejny czytelnika jak wszechmocne są góry. Góry, które tak bardzo są uwielbiane przez ludzi i często lekceważone. Dla własnej satysfakcji, dla adrenaliny, dla przygody czy poczucia wolności wielu z nas wyrusza często lekceważąc porady doświadczonych górali. Jak wiele ofiar jeszcze pochłoną, ile śmiałków jeszcze zabiorą do siebie…? Poprzez takie historie po raz kolejny jesteśmy zmuszeni do refleksji nad samym sobą, nad życiem i jego celem.

Pasjonaci gór na pewno nie będą rozczarowani sięgając po tą pozycję. Oprócz pięknych opisów alpejskich pejzaży, opowiada o ludziach kochających góry, relacjach międzyludzkich, trudnej przeszłości, która tak naprawdę ma ogromny wpływ kim jesteśmy w teraźniejszości.