CZYTELNIA

JAK NIE BAĆ SIĘ BLISKOŚCI

Edytuj wpis

Jak nie bać się bliskości” autorki Stefanie Stahl to poradnik nie tylko dla osób, które podejrzewają u siebie problem z budowaniem więzi i często winią siebie za rozpad związku, czy za brak szczęścia do stworzenia głębszej relacji z partnerem. To kolejna pozycja poradnika i kolejna pozycja niemieckiej psycholożki Stefanie Stahl, która jest autorką m.in. ” Odkryj swoje ” Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” czy ” Kochaj najlepiej jak potrafisz uzmysławia, że dzisiejsza samo-niska ocena to nie wyrok do końca życia. W treści daje receptę jak myśleć o sobie dobrze.

Wracając do treści ” Jak nie nie bać się bliskości” ten problem dotyczy jak już wspomniałam nie tylko i wyłącznie singli, którzy szukają swojej drugiej polówki, ale również dotyczy wielu małżeństw, które tkwią w związku, nie pracują nad nim i to potrafi trwać latami.


Skąd to się bierze ? Skąd w nas takie lęki? Dlaczego tak trudno stworzyć udany związek? Dlaczego boimy się prawdziwej bliskości ?

Odpowiedź na powyższe pytania mają swoje korzenie w dzieciństwie. Wszystko czego doświadczyliśmy w naszym życiu od najmłodszych lat. To jak byliśmy traktowani, w jakich domach dorastaliśmy, czy doznaliśmy przemocy psychicznej czy też fizycznej, byliśmy przytulani czy też nie, czy były nam okazywane uczucia, rozmowy, zetknięcie się z alkoholizmem w domu, cała nasza dziecięca przeszłość która nas ukształtowała ma bardzo duży wpływ na przyszłość.

Mimo trudnej przeszłości, wszystko jest do przepracowania z dobrym terapeutą. Więc, jeżeli czujemy, widzimy, boimy się swoich reakcji, huśtawki nastrojów, samotności itp. warto nad tym popracować. Ciężka praca nad samym sobą, dobrze przeprowadzona terapia pozwoli nam lepiej żyć. Nauczyć się żyć od nowa, wolnym, w zgodzie z samym sobą i po prostu szczęśliwszym.

Myślę, że dziś nie jest już taki wstyd żeby skorzystać z pomocy psychologa, czy psychiatry. Największym krokiem jest świadomość i możliwość podjęcia terapii. Terapia, która przyniesie nam ulgę, uwolni od fobii i lęków. Pozwoli zbudować i dostrzec szczęście od nowa.

Dodatkowo dodam, że to pozycja również dla ludzi, którzy po prostu interesują się psychologią. Ludzkim umysłem, który jeżeli się w nim zagłębiami odkryjemy, ze jest niesamowitym ile potrafi w sobie skrywać sekretów.