BIEGANIE

BŁĘDY POCZĄTKUJĄCEGO BIEGACZA

Nic tak szybko nie znięchęca jak porażka. Skoro w końcu ruszyłeś/aś tyłek z fotela, starasz się ze wszystkich sił, a tu zonk, po kilkunastu metrach okazuje się , że nie masz już siły, że łapie Cię kolka, że brakuje tchu.  Natychmiast pojawia się zniechęcenie. Chcesz tak wiele osiągnąć, a sukces nie przychodzi. Sam nie przyjdzie, bo na wszystko trzeba sobie zapracować. Początki nigdy nie są łatwe, niezależnie co właśnie zaczynasz robić.

Czyli, jak zacząć biegać i się nie zniechęcic, jakich błędów unikać.

Skoro do tej pory aktywność fizyczną omijałeś szerokim łukiem, nie spodziewaj się sukcesu od razu. Zacznij powoli, bardzo powoli. Najlepiej skorzystać z gotowych planów treningowych dostępnych w internecie. Rozpocząć treningi zgodnie z plane, na samym początku od marszo-biegów. Każdy tak kiedyś zaczynał, ja też, nawet maratończyk. NIkt od razu nie wybiegł z domu, przebiegł dystans życia, nie wspomijając o Foreście Gumpie 😛

BUTY

Mimo, iż bieganie to jeden z tańszych sportów i możesz biegać w zwykłych dresach i koszulce to warto zainwestować w buty do biegania. Buty z dobrą amortyzacją pozwolą uniknać kontuzji. Sama zaczęłam biegać w swoich ciężkich adidasach. Po krótkim czasie bolała mnie kostka. Odpoczynek. wróciłam do biegania i znowu to samo. Zmiana butów i zapomniałam o bólu w kostce. Jeżeli nie wiesz do końca czy załapiesz bakcyla biegowego, zaopatrz się w buty z Lidla. Jak na swoją cenę, mają całkiem dobre opinie. Pamietaj, żeby obuwie było większe, niż numer który aktualnie nosisz.

MUZYKA

Lubisz biegać ze słuchawkami na uszach? Ja też, tylko nie cierpię jak wypada mi słuchawka z jednego ucha i ciąglę muszę ją poprawiać w trakcie biegu. Na dłuższą metę jest to denerwujące. Dlatego warto wybrać takie słuchwaki typowo dla biegacza, bez konieczności ich poprawiania. Nie będą niepotrzebnie rozpraszać uwagi podczas biegu.

STRÓJ DO BIEGANIA

Przygotuj sobie zawsze wcześniej strój do biegania, cały komplet. Przed samym wyjsciem, nie warto tracić czasu, ani się irytować, że nie możesz znaleść skarpetek czy biustonosza. Szczególnie ma to znaczenie, przed startem w zawodach, gdzie emocje są tak duże, że warto tracić energii na szukanie garderoby.

PRESJA TŁUMU

Przy biegach ulicznych nie daj się presji tłumu. Ja tak zrobiłam przy swoim pierwszym biegu na 5km. Nie mogłam dobiec do mety, mimo iż na trenigu udało się zrealizować dystans 5km bez problemu. Złapała mnie kolka, brakowało tchu. Nie było to moje tempo. Biegałam dopiero od 6 tygodni, a chciałam pobiec jak zawodowiec. Bo wszyscy ruszli , to ja przecież też. Nie tędy droga. Biegniesz swoim tempem. Jak starczy sił, to przeznacz na ostatnie kilometry biegu. Wśród biegaczy, są ludzie z różnym stażem i przygotowaniem biegowym. Nie porównuj sie do osoby która, biega od lat. Jeszcze przyjdzie czas na podnoszenie wyników.

Reasumując zaczynaj powoli, małymi krokami, a zobaczysz że możesz więcej i sukces przyjdzie. Satysfakcja z każdym kolejnym kilometrem gwarantowana!

 

 


FB_IMG_1466245234965

Będzie mi bardzo miło jeśli :

  •  Zostawisz komentarz. Proszę, napisz swoje zdanie.
  •  Polub mój fanpage na FB, będziesz na bieżąco.
  •  Jeśli uważasz, że wpis może się komuś przydać, udostępnij, poślij w świat